Uygulama İnceleme: Turkcell Cüzdan

Turkcell geçtiğimiz günlerde yeni mobil projesi Turkcell cüzdan uygulamasının tanıtımını Süreyya Ciliv’ in de katıldığı büyük bir lansman ile gerçekleştirdi. Bunun üzerine biz de 2008′ den beri Turkcell’ in gündemini işgal eden bu konuda Turkcell’ in ne kadar kararlı ve isabetli bir çözüm ürettiğini test ederek görmek istedik.

İlk olarak tüm telefonlarla uyumlu olarak geliştirilmiş ve birçok dağıtım kanalı ile desteklenmiş olan Turkcell Cüzdan’ı Android telefonumuza Google Play’ den indirerek kurduk. Siz dilerseniz bu işlemi Turkcell abonesi iseniz CUZDAN yazıp 7777’ye göndererek uygulamanın cep telefonunuza inmesini sağlayabilirsiniz.

Uygulama yüklendikten sonra açılış ekranında internet bağlantılarını kontrol ederek kendi APN’ i üzerinden data alışverişi yapıyor mu kontrol ediyor. Eğer Turkcell APN’ i üzerinden bağlantı sağlanıyor ise ikinci ekrana geçiş yapabiliyor ve kuruluma devam edebiliyorsunuz. Eğer Turkcell abonesi değilseniz Turkcell APN’ i kullanamıyor ve uygulmanın kurlumunu tamamlayamıyorsunuz. Yani uygulamayı sadece Turkcell aboneleri kullanabiliyor.

Eğer Turkcell abonesi iseniz ve bir data üyeliğiniz var ise uygulama sizi bir Hoşgeldin ekranı ile karşılıyor. Bu ekranda uygulama hakkında kısa bilgilendirme yaparken dilerseniz Turkcell Cüzdan’ ın video reklamını izlemenize olanak sağlıyor.

Eğer buraya kadar herşey sizin için uygun ise ve onay vermeniz gereken bir taahütname kalıyor. Altına adınızı, soyadınızı ve mail adresinizi girdikten sonra taahütnameye onay verdiğinizde bir sonraki adıma geçebiliyorsunuz ve taahütname mail adresinize pdf formatında gelmesini sağlıyorsunuz.

Yukarıda anlatılanlar uygulamayı kurmanız ve kullanılabilir hale getirmeniz için gereken adımlardı. Bundan sonra hesap bilgilerinizi tanımlayacağınız son bir ekran kalıyor; Kart Ekleyin ekranı. Bu ekranda Turkcell Cüzdan’ a anlaşmalı bankaların Mastercard/Maestro logolu banka ve kredi kartlarını ekleyebiliyorsunuz. Şimdilik Akbank ve Garanti banka ve kredi kartlarından bazılarına izin veren sistemde;  Akbank Cep-T Neo, Garanti Paracard, Bonus, Miles&SMiles,Cep-T Paracard kartları bulunuyor.

Birçok adım geçtiniz, hesabınızı bir şekilde kullanılabilir yaptınız ve artık Turkcell Cüzdan uygulamasını kullanmak istiyorsunuz. Peki Turkcell Cüzdan’ı nasıl ve nerede kullanabilirsiniz.

Bu adıma kadar geldiniz, ancak ne kredi kartı ne de banka kartı bilgilerinizi paylaşmak istemiyorsunuz yada bu kartlardan herhangi birine sahip değilsiniz. Turkcell bu konuda abonesini zor durumda bırakmıyor ve Garanti Param adını verdiği yüklenebilir para kartlar ile abonesine yardımcı oluyor. Bunun için bir Turkcel İletişim Merkezine gidiyor, numaranızı söylüyor ve Turkcell Cüzdan hesabınıza örneğin 100 TL yatırmak istediğinizi söylüyorsunuz. Bundan sonrasında yapılan işlemlerin ardından Garanti Param hesabınıza harcamanız üzere 100 TL yatırılıyor.

Sonrasında ise internetten veya normal alışverişlerinizde, mobil bankacılık işlemlerinizde ve fırsat/kupon servislerinde Cüzdan’ınızı kullanabiliyorsunuz. Internet ve POS makinesi üzerinden yapılan alışverişlerde yalnızca cep telefonu numaranızı giriyorsunuz. Sonrasında cep telefonunuza girdiyseniz kredi/banka kartınızın şifresini giriyorsunuz ve onay vererek işlemi tamamlıyorsunuz.

Turkcell Cüzdan Ne Kadar Güvenli?

Şayet akıllı telefonunuz NFC’yi destekliyorsa ödeme için telefonunuzu POS makinesine dokundurmanız yeterli oluyor. Yani alışverişin karşı tarafı, telefon numaranız dışında hiçbir bilginize erişemiyor. Bu da güvenliği artıran en önemli unsur. Turkcell Cüzdan’la, halihazırda bankaların kendilerine ait uygulamaları üzerinden yapabildiğiniz para transferi, fatura ödeme (yakın bir zaman içinde), TL yükleme gibi işlemleri de gerçekleştirebiliyorsunuz. Tüm bunların yanında Mobil Sadakat Programı olarak geçen bir özellik daha var. Her gün onlarca e-postasını aldığımız fırsat ve alışveriş sitelerine ait bildirimlere doğrudan telefonunuz üzerinden ulaşabiliyor ve kupon ve ürün satın alabiliyorsunuz.

İnternette ödeme, mağazalarda ödeme, temassız işlem, para gönderme, TL yükleme, paket satın alma, fatura ödeme, fırsat ve kuponları kullanma gibi işlemler Turkcell Cüzdan ile yapılabilecekler arasında.

Ayrıca internet üzerinden alışveriş yapmanıza da doğrudan olanak sağlayan Turkcell Cüzdan ile bir çok işyerinde alış veriş yapabiliyorsunuz. Bunlardan bazıları: GittiGidiyor, Markafoni, Trendyol, Limango, Bonubon, Cityberry, Maçkolik, Balerin.com, Jolly Tours, Kliksa.com, Pegasus Airlines, Sun Express, Sporcum, Kahve Dünyası, Hazinem ve Koçtaş.

Sonuç

Bumerang Ödülleri Oy Ver!Son olarak, Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv’ in de dediği gibi Turkcell Cüzdan uygulaması ile Garanti Bankası’nın mobil ödeme sistemlerindeki deneyimi, Mastercard’ın güvenilir altyapısı ve Turkcell’in teknolojisini bir araya getirilmiş ve çok başarılı bir mobil ödeme sistemi oluşturulmuş. Türkiye’ nin önde gelen markalarının ve bankalarının yakın zamanda bu platform altında toplanacağını düşünürsek mobil ödeme sistemlerinin yakın zamanda trend, ve Turkcell’ in de bu işte lider olacağını söylemek yanlış olmaz.

Genel olarak sistematik bir soruna rastlamadığımız, arayüzünü ve teknolojisini sevdiğimiz bu uygulamaya tam puan veriyor ve siz değerli takipçilerimize iyi alışverişler diliyoruz.

Video

1 Comment
  1. Cok guzel bir tanitim yazisi olmus. Turkcell wallet konusunda sadece Turkiye’de degil dunyada oncu bir firma oldu. Bu isin kullaniciya bakan faydalari yaninda cok ciddi manada stratejik onemi var. Bu yuzden Turkiye’den boyle fikirlerin cikmasi ve hayata gecmesi beni gururlandiriyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>