Ürün İnceleme: LG G3 Beat

Merhabalar,
LG G2 ile ciddi bir ivme yakalayan LG Mobile’ın Türkiye’ye sunduğu, LG G3’ün de kardeşi diyebileceğimiz LG G3 Beat’in (LG G3 S) daha önce de haberini paylaşmıştık. Cihazı artılarıyla-eksileriyle inceleme masamıza yatırdık.
LG G3 Beat, gerek boyutsal olarak gerekse özellikler olarak G3’e oranla daha düşük gelirli kullanıcılara hitaben piyasaya sürülmüş. Bu durumda, G3 Beat modelini incelerken orta seviye cihazları göz önünde bulundurmak gerekiyor. Bir G3, Galaxy S5-S4 veya Xperia Z3-Z2 değil. Lâkin sunduğu özellikleri, fiyat-performans açısından değerlendirdiğimizde, muadil bir çok cihazdan, satın alınabilitesi açısından kullanıcısına daha cazip gelebilir.
LG-G3-Beat-Design

Görünüm

LG G2’den alışık olduğumuz bir tasarıma sahip. Düz yüzeye sahip ön yüzü, oval kıvrımlı kenarları mevcut. LG logolu alt kısmı özellikle Xperia’larda rahatsız olduğum kadar bariz kocaman değil. Daha estetik ve küçük görülüyor. Android kullanım tuşları yine LG G2 ve G3 modellerinde olduğu gibi ekranınızın küçük bir kısmını kullanıyor.
Arka kısım metalimsi görünümlü plastik oval bir yapıya sahip. Ayrıca G3 Beat, yine ağabeyi G3 gibi açılır arka kapaklı. G2 modelinden sonra G3 ile LG bu durumu telafi etmiş. Buradan da pil, micro sd kart ve micro sim kart yuvalarına ulaşabiliyoruz.
Cihazın 3,5MM stereo ses çıkışı ve Micro USB şarj girişi alt kısımda bulunuyor. Micro USB girişinin alt kısımda olması, özellikle docking station tarzı kullanımları da kullanıcı açısından daha da kullanışlı hale getiriyor.

Biraz Teknik Bilgi

Genel olarak 3G teknolojisi ile beraber 4G desteği de bulunuyor. Ancak Türkiye’de 4G henüz aktif değil. İlerisi düşünülecek olursa bu durumu artı olarak kabul edebilirim.
137.7×69.9×10.3mm ebatlarında 5inc boyutlarında, 1280×720 IPS LCD ekrana sahip.
Dahili 8GB hafıza kartının yanı sıra 64GB‘a kadar artırılabilir micro sd kart bölümü de var. Hafıza kısmı, maliyetleri düşürebilmek için olsa gerek düşük tutulmuş. Ram hafızası 1GB.
8Mpx 3264×2448 px fotoğraf ve 1080p 30fps video çek olanak sağlayan bir arka kamera ile 1.3Mpx 1280×720 px fotoğraf ve 720p video çekmenizi sağlayan bir ön kamerası mevcut. Selfie’zadelere selam olsun!
Gücünü Qualcomm Snapdragon 400 4 çekirdekli 1,2GHz çekirdek hızı olan işlemcisinden almakta.
2540 mAh pili ile bir günlük pil ömrünü rahatlıkla sağlayabiliyor.

Kutu İçeriği

LG-G3-Beat-UnboxingStandart kutu içeriğinde; 1 Adet USB – Micro USB kablo, 1 adet şarj adaptörü, LG G3 Beat, 2540 mAh Li-Ion pil, stereo 3.5mm mikrofonlu kulaklık ve kullanım klavuzu bulunuyor.

Tecrubelerim

Görüşmelerde edindiğim tecrübelere göre oldukça temiz ve net ses alış verişi sağlayabiliyordum. Beklentimi fazlasıyla karşıladı. Harici ses olarak tek bir hoparlör çıkışı var. Haliyle stereo ses alamıyoruz.

Multitouch dokunmatik testlerimde en fazla 5 dokunmatik algılayabiliyor. Genelde birçok cihazda 10 parmak algıladığını görmüştüm.

Açma kapama ve ses tuşlarının arka kısımda olması, G2’den de alıştığımız bir deneyimdi. Bu kullanım şekli alışılagelmiş yan veya üst kısımlardan kontrol etmekten daha kolay.
Oyunlar için orta seviye bir cihaz olarak değerlendirdiğimde yeterli verimi alabiliyorum. Yoğun grafik gerektiren oyunları maximum özelliklerde kullanmadığım sürece herhangi bir problem yaşamadım.
Led flaşlı Kamerasıyla, lazerli odaklanma özelliği sayesinde, cismin kameraya olan mesafesi algılanabiliyor ve güzel resimler çekebiliyor. Ön kamerası da Selfie(özçekim) hassasiyeti olan arkadaşlar için de biçimiş kaftan.  1080P videolar çekebilseniz de, kendi ekranında göstereceği maksimum 720p çözünürlük olacaktır.
Pil ömrü tatmin edici. Yoğun kullanımda bile gününüzü rahatlıkla tamamlayabilirsiniz. Hatta sonraki güne de devam edebilyorsunuz. Aşağı yukarı yaklaşık 1,5 günlük bir güç sağlıyor. Ekran ışığını otomatik ayarlayacak bir sensörü malesef yok. Bu durum pil kullanımını etkileyen en önemli unsurlardan birisi.
LG G3 Beat Test Results
Hız testleri de bekleneni karşılıyor. Sonuçlar aşağıdaki gibi:
 • Antunu Benchmark: 17049
 • Vellamo: Broweser 1614, Multicore 1126, Metal 669
 • Geekbench 3: 1133
 • Quadrand: 8104
Çıkış fiyatı 999TL idi. Ancak piyasada takip ettiğim kadarıyla cihaza 900TL’nin de altında sahip olunabilecek alternatif kanallar da var.

LG G3 Beat’in Artıları:
 • Uygun fiyat
 • Uzun pil ömrü
 • Kullanım performansı
 • Kaliteli fotoğraflar 
 • 4G desteklemesi
LG G3 Beat’in Eksileri:
 • 5 noktadan dokunmatik algısı
 • Ekran ışığı sensörü
 • Mono hoparlör desteği

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>